decoration
decoration left
decoration left

2024 11 20

Renginiai

Kaunas nušvito purpurine spalva: skatinama atkreipti dėmesį į ankstukus ir jų tėvelius

Kasmet lapkričio 17 dieną svarbiausi Lietuvos pastatai nušvinta purpurine spalva, tokiu būdu minint pasaulinę anksčiau gimusių naujagimių dieną ir išreiškiant palaikymą ankstukų šeimoms.

 

Šiemet prie purpurinės bangos akcijos prisijungia ir Kauno Valstybinis muzikinis teatras, kuris ankstukų palaikymo spalva bus apšviestas lapkričio 15-18 dienomis. Šią pasaulinę iniciatyvą Lietuvoje 2013 m. pradėjo asociacija ,,Padedu augti“ Kaune, o laikui bėgant prie idėjos prisijungė daugiau miestų ir garsių pastatų.

 

Ankstukai – mažieji kovotojai, gyvenantys tarp mūsų

 

Naujagimiai, gimę nuo 22-ų nėštumo savaičių iki 36-ių savaičių ir 6-ių dienų, yra laikomi neišnešiotais ir gali gimti bet kuriai šeimai. Kiekvienais metais gimsta net 13 mln. ankstukų visame pasaulyje, 500 tūkst. – Europoje ir daugiau nei 1000 naujagimių – Lietuvoje. Tai reiškia, jog kas dešimtas kūdikis pasaulyje gimsta per anksti ir jam reikalingas ypatingas rūpestis ir pagalba, kad jis galėtų užaugti.

 

Anksčiau gimusiam naujagimiui reikalinga ypatinga priežiūra ir gydymas, todėl pirmąsias savo gyvenimo dienas ar net savaites jis gali praleisti Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje. Ten nuolat stebimos naujagimio gyvybinės funkcijos: kvėpavimas, pulsas, nervų sistemos veikla, atliekami nuolatiniai papildomi tyrimai sveikatai įvertinti. Ankstukai gimsta dar nemokėdami savarankiškai kvėpuoti, palaikyti kūno temperatūros, jie būna labai mažo svorio, jog gali tilpti į delną.

 

Mažiausias išgyvenęs neišnešiotas naujagimis Lietuvoje – mergaitė, gimusi 22-ą nėštumo savaitę Kauno klinikose 2019 m. ir svėrusi 350 gramų.

 

Dėmesys ankstukų tėveliams

 

Šiemet, minint Ankstukų dieną, siekiama paskleisti žinią visuomenei, kad ankstuko mama ir tėtis yra neatsiejama ir gyvybiškai svarbi slaugos komandos dalis. Tėveliai ligoninių Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose yra laukiami visą parą, o Kauno klinikose jau yra įkurtos dvi Šeimos-naujagimių intensyvios terapijos palatos, suteikiančios galimybę tėveliams gyventi kartu su savo mažyliu reanimacijos skyriuje.

 

Ankstuko atsiradimas šeimoje – ankstyvas stebuklas, kupinas pakilimų ir nuopuolių, kuris pareikalauja iš tėvelių daug stiprybės ir atsidavimo. Naujagimių tėveliai ir ypač mamos patiria didelę emocinę įtampą, nes negali rūpintis savo mažyliais taip, kaip planavo nėštumo laikotarpiu. Pasikeitusi aplinka, daug laiko praleidžiamo ligoninėje, miego trūkumas, nuolatinė įtampa ir kankinantis nerimas dėl ateities gali sukelti stiprią emocinę sumaištį.

 

Asociacija ,,Padedu augti“ kartu su paramos fondo „Gerų darbų dirbtuvės“ projektu „Ankstukai“ suvienijo jėgas, siekdami suteikti emocinę paramą ir atsakyti į įvairius rūpimus klausimus nežinios kamuojamiems ankstukų ir sergančių mažylių tėveliams. Ankstukų pagalbos linija – tai nemokama emocinės pagalbos linija anksčiau gimusių naujagimių tėveliams, kur bendramintės, ankstukus auginančios mamos padeda tėveliams išgyventi krizinį laikotarpį ir nukreipia pas reikalingus specialistus, konsultuoja esant priešlaikinio gimdymo grėsmei, taip pat vaikelio negalios ar netekties atveju bei auginant mažylį namuose.

 

Sulaukę laiku ir tinkamos emocinės bei socialinės pagalbos tėveliai greičiau įsitraukia į mažylio slaugą, o tai jam padeda sparčiau augti ir stiprėti, užmegzti glaudų ir artimą tarpusavio ryšį.

 

Ankstukų tėvelių vardu siunčiame padėką Lietuvos savivaldybėms ir įstaigoms:

💫 Kauno savivaldybė ir Kauno valstybinis muzikinis teatras;

💫 Marijampolės savivaldybė;

💫 Šakių rajono savivaldybė;

💫 Raseinių rajono savivaldybė;

💫 Telšių rajono savivaldybė;

💫 Jonavos rajono savivaldybė;

💫 Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras su Mano MAMA juda;

💫 Kretingos rajono savivaldybė

💫 Alytaus rajono savivaldybė;

💫 Birštono savivaldybės administracija;

💫 Druskininkų savivaldybė;

💫 Ukmergės rajono savivaldybė ir VšĮ Ukmergės šeimos centras 💜

 

decoration

Panašūs įrašai

Analitiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojami slapukai. Juos bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei sutinkate, kviečiame naršyti toliau. Daugiau informacijos Slapukų politikoje.