Nors anksčiau pasirodę naujagimiai stipriai kovoja už savo gyvybę, tačiau yra trapūs ir imlesni įvairioms ligoms bei sveikatos iššūkiams. Žemiau išvardintos ligos aplanko ankstukus, tačiau tai nebūtinai reiškia, jog su jomis teks susidurti ir jūsų mažyliui. Tai tik trumpas įvadas, kad būtų lengviau suprasti gydytojus, tačiau svarbiausios informacijos reikėtų teirautis iš šios srities specialistų.
Kvėpavimo sutrikimo sindromas (KSS).
Tai kvėpavimo sutrikimas, pasireiškiantis anksčiau gimusiems kūdikiams dėl nesubrendusių plaučių. Kuo anksčiau gimęs ankstukas, tuo didesnė tikimybė, jog šis sutrikimas pasireikš. KSS atsiranda dėl ne iki galo susiformavusių smulkių kvėpavimo takų ir alveolių bei sufrakanto – riebalų ir baltymų komplekso – trūkumo, kuris neleidžia subliūkšti plaučių alveolėms.
Kvėpavimo sutrikimo sindromu sergančiam ankstukui skiriama papildomai deguonies, kuris, sumaišytas su kambario oru gali būti pateikiamas tiesiai į inkubatorių, pro kaukę ar taikant CPAP terapiją – nosies kaniules, padedančias atsiverti naujagimių alveolėms, lengviau kvėpuoti ir pagerinti deguonies įsisavinimą.
Kvėpavimo apnėja
Tai ilgesnė, 15-20 sekundžių kvėpavimo sutrikimo pauzė. Kvėpavimo apnėjos priežastys anksčiau laiko gimusiems naujagimiams yra kelios – dėl smegenų kvėpavimo centrų nebrandumo, dėl kvėpavimo takų susiaurėjimo arba kvėpavimo sistemos patologijos, širdies ir kraujagyslių sistemos patologijų arba kitos, ankstukus kamuojančios ligos – anemija, virškinimo sutrikimai ir kt. Dauguma kūdikių išauga iš šios būklės atėjus laikui palikti ligoninę, tačiau jei namie slaugant ankstuką ištiktų kvėpavimo apnėja, patariama švelniais judesiais patrinti nugarytę, pabudinti kūdikį, patrinti delniukus, pėdutes, ausytes, apipurkšti vėsiu vandeniu. Jei minėtosios priemonės nepadeda, gali tekti kūdikiui atlikti dirbtinį kvėpavimą, tačiau tai nutinka gana retai.
Norint sumažinti kvėpavimo apnėjos riziką, rekomenduojama palaikyti optimalią kambario temperatūrą, kad ankstukui nebūtų per šalta – temperatūra turėtų siekti 20-22°C, taip pat atkreipti dėmesį į kūdikio galvos ir kūno padėtį miegant – kaklas neturėtų būti pernelyg sulenktas ar ištiestas, kad nepasireikštų sumažėjęs viršutinių kvėpavimo takų praeinamumas.
Sulėtėjusi širdies veikla (bradikardija)
Ankstukų pulsas įprastai siekia 120-160 tvinksnių per minutę, tačiau, kai širdutė sulėtėja iki 100 tvinksnių per minutę, tai laikoma bradikardija. Šie kvėpavimo sutrikimai gali atsirasti nuo 2 dienų po gimimo ir tęstis iki 2-3 mėnesių. Ją dažniausiai sukelia apnėjos. Esant sulėtėjusiai širdies veiklai, mažylis yra atidžiai stebimas, aplinkoje turi būti palaikoma tinkama temperatūra, trinamos jo pėdutės, duodama papildomo deguonies, jei matoma, kad mažylis labai kenčia, paskiriama kofeino.
Gelta
Gelta dažnai pasireiškia ne tik ankstukams, bet ir laiku gimusius naujagimius. Ši liga pasireiškia dėl kūdikio kraujyje besikaupiančios cheminės medžiagos, vadinamos bilirubinu. Dėl jo pagelsta naujagimių oda ir akių obuoliai. Nesubrendusios ankstuko kepenys ne visuomet susidoroja su bilirubeno kiekiu ir jam besikaupiant organizme, kūdikis pagelsta.
Įprastai gelta matoma per pirmas 48-72 val. nuo kūdikio gimimo ir praeina po 10-12 dienų, ankstukams gali užtrukti ir kiek ilgiau – iki 3 savaičių. Daugeliu atveju, kūdikių gelta nekelia jokio pavojaus ir nėra taikoma, jeigu bilirubino koncentracija nesiekia kritinės ribos. Bilirubino koncentracijai viršijus normas, naujagimiui gali būti taikoma šviesos terapija.
Nekrozinis enterokolitas
Tai viena sunkesnių ankstukų patiriamų žarnyno ligų. Nekrozinis enterokolitas pasireiškia, nykstant žarnų gleivinei ir išopėjant jų sienelei. Nors tiksli šios ligos priežastis nežinoma, manoma, kad ją sukelia kraujotakos sutrikimas žarnų sienelėse, bakterijų patekimas į jas ir jų dauginimasis. Nekrozinio enterokolito požymia būna kūdikio pilvo patinimas, maisto netoleravimas (vėmimas arba maisto likučiai skrandyje), kraujas išmatose, pilvo sienos paraudimas ar edema.
Nustačius nekrozinį enterokolitą, sustabdomas ankstuko maitinimas, į skrandį kišamas zondas, siekiant pašalinti žarnyne besikaupiančias dujas, į veną lašinama maitinamųjų skysčių, pradedama gydyti antibiotikais. Naujagimio būklė stebima, pakartotinai daromos pilvo rentgeno nuotraukos, kraujo tyrimai. Sunkesniais atvejais gali tekti daryti operaciją.
Atviras arterinis latakas (AAL)
Tai širdies yda, kai jungtis tarp aortos ir plaučių arterijos po gimimo išlieka atvira, nors turėtų užsiverti. Ši liga naujagimiui pasireiškia širdies ritmo permušimu, pamėlusiais nagais, išbalusia oda, prieširdžių virpėjimu, dusuliu, prastu apetitu, mažėjančia kūno mase. Įtariant atvirą arterinį lataką, ankstukui pirmiausia atliekama elektrokardiograma, gali būti atliekama tiesinė krūtinės ląstos rentgenograma, ultragarsinis tyrimas.
Atviras arterinis latakas yra uždaromas širdies kateterizacijos būdu, tačiau esant didesnei ydai, gali prireikti chirurginio gydymo.
Bronchopulmoninė displazija (BPD)
Tai lėtinė ankstukų plaučių liga, galinti atsirasti dėl neišsivysčiusių plaučių su paviršiaus aktyvios medžiagos trūkumu. Dėl alveolinės hipoventiliacijos, sutrikusios dujų apykaitos, hipoksemijos ir hiperkapnijos padidėja kvėpavimo darbas bei paryškėja dispnėjos simptomai. Tai gali sukelti plautinę hipertenziją, padidėjusį kvėpavimo takų hiperreaktyvumą, pabloginti plaučių funkciją bei plaučių imuninį atsaką, dėl to didėja infekcijų rizika. Naujagimiai yra linkę išaugti šią ligą, jų plaučiams augant ir bręstant.
Sepsis
Tai bakterinė infekcija kraujyje, skirstoma į ankstyvąjį ir vėlyvąjį sepsį. Ankstyvasis naujagimių sepsis vadinama infekcija, pasireiškusi per pirmąsias 72 val. nuo gimimo. Ankstyvąjį naujagimių sepsį sukelia B grupės streptokokas – dažnai randama bakterija moterų virškinamajame trakte arba makštyje. Moteris, nešiojanti šią bakteriją gali ją perduoti savo vaisiui ir kai kurie naujagimiai gali gimti sergantys, arba ligos simptomai išryškėja per pirmąsias dienas po gimimo.
Vėlyvasis naujagimių sepsis pasireiškia po 72 val. ir vėliau. Dažniausiai jį sukelia iš aplinkos įgyti, tačiau gali sukelti ir gimdymo metu gauti mikroorganizmai, taip pat dėl įvairių kateterių ar vamzdelių, naudojamų ligoninėje, kurie galėjo atnešti bakteriją į naujagimio kraują, plaučius ar skrandį.
Infekcijų simptomai – kintanti kūno temperatūra, apetito stoka, vėmimas, odos spalvos kitimai, atsiranda pirštų galiukų ir lūpų melsvumas, pilkšvas odos atspalvis, padidėja dirglumas, apsunkintas, padažnėjęs kvėpavimas. Sergantiems naujagimiams gydytojai paskiria antibiotikus, kurie bus švirkščiami į veną per kateterį. Antibakterinio gydymo trukmė priklausys nuo ligos sunkumo, naujagimio būklės, tyrimų kitimo.
Cianozė
Cianozė – tai odos ir gleivinių pamėlynavimas. Atsiranda, kai kraujyje padaugėja redukuoto hemoglobino. Cianozę dažniausiai sukelia kvėpavimo nepakankamumas, širdies ligos, apsinuodijimas nitratais, sulfanilamidais, anilinu, įgimtos širdies ligos, įgimtos patologinės hemoglobino formos. Kartais cianozę sukelti gali ir plaučių uždegimas, astma. Cianozę labiau pamatyti galima ten, kur plonesnė ankstuko odelė ir sulėtėjusi kraujotaka (veide, nosies galiuke, lūpose, ausų kaušeliuose, rankų pirštų namuose, naguose).
Naujagimių cianozė yra pakankamai dažnas ir nepavojingas reiškinys – mažyliai vos gimę dar neturi iki galo susiformavusios kraujotakos sistemos, tad jų delniukai, lūpytės ir pėdutės gali būti šiek tiek pamėlynavusios. Laikui bėgant tai turėtų dingti savaime. Jeigu pamėlynavimas nepraeina, reikia kreiptis į gydytojus.